Zaloguj się
Niemowlę

Niemowlę, okres niemowlęcy – dziecko od urodzenia do końca pierwszego roku życia. Wyodrębnienie to w psychologii rozwojowej dokonywane ze względu na szczególną wagę rozwoju małego dziecka w tym okresie. Wyodrębnienie okresu niemowlęctwa jest ważne także z uwagi na mnogość i intensywność przemian zachodzących w organizmie dziecka w tym czasie. Pierwszy miesiąc życia dziecka jest okresem noworodkowym.
Termin ten obejmuje okres od urodzenia (noworodek) do momentu kiedy potrafi ono samodzielnie utrzymać postawę pionową (pionizacja).
Okres ten trwa około 12 miesięcy. W okresie tym następuje intensywny rozwój fizyczny, umysłowy oraz psychiczny. Niemowlę odżywiane jest naturalnym pokarmem matki (do 6. miesiąca życia). Według najnowszych standardów karmione powinno być na żądanie.
Po 6. miesiącu wprowadzane są do karmienia niemowlęcia pokarmy obce, początkowo papki, następnie pokarmy stałe.
Około 2. - 3. miesiąca niemowlę zaczyna wydawać pierwsze nieartykułowane dźwięki - jest to tzw. głużenie, potrafi także ruszać głową na boki, położony na brzuchu unosi wysoko głowę, a uśmiech dziecka staje się coraz bardziej świadomy.
Około 6 miesiąca zaczyna dźwięki formułować bardziej świadomie (tzw. gaworzenie), z pozycji na plecach trzymany za rączki podciąga się do siedzenia, chwyta wszystko co jest w jego zasięgu i posługuje się już obiema rękami.
Około 7 miesiąca pojawiają się zęby mleczne, niemowlę wydaje dźwięki sylabowe powtarzając te same sylaby, rozpoznaje usłyszane słowa i kojarzy je z przedmiotami, a także reaguje na swoje imię.

W pierwszym okresie niemowlę przesypia większość dnia, przerywając sen jedynie na karmienie, stopniowo zmniejszając długość snu do 12. godzin w nocy i paru godzin w ciągu dnia.

Opisany rozwój niemowlęcia jest pewną normą przeciętną, natomiast indywidualny rozwój zależy od wielu czynników, w tym genetycznych.Wróć do listy słów
Katalog firm
lub wybierz kategorię z listy:
Najnowsze firmy
Wyjątkowe urodziny dla dziecka w studiu nagrań w Łodzi
Wyjątkowe urodziny dla dziecka w studiu nagrań w Łodzi

Zobacz wizytówkę
Pro Familia - Sklep internetowy dla dzieci i niemowląt
Pro Familia - Sklep internetowy dla dzieci i niemowląt

Zobacz wizytówkę
KRSH – Sterling&Honest Biuro rachunkowe Bytom
KRSH – Sterling&Honest Biuro rachunkowe Bytom

Zobacz wizytówkę
Najbliższe targi i wystawy