Zaloguj się
Berek
Berek lub ganiany – dziecięca gra ruchowa, polegająca na tym, że jedna osoba (nazywana berkiem) musi dotknąć dowolną z pozostałych osób biorących udział w zabawie. Dotknięta osoba staje się berkiem, a poprzedni berek staje się zwykłym uczestnikiem zabawy. W grze może brać udział dowolna liczba osób. Zabawa nie jest ograniczona w czasie, jednak zazwyczaj kończy się, gdy większość uczestników poczuje się zmęczona. Klasyczną odmianą berka jest berek ganiany(sama gra może być tak również nazywana). Jeżeli gracze chcą, mogą ograniczyć grę czasowo i wtedy gra będzie bardziej rywalizacyjna niż towarzyska. Kiedy jest dużo uczestników, mogą być dwa berki.
Popularną odmianą jest berek kucany. Gracz może kucnąć i wtedy jest bezpieczny, nie może zostać berkiem.
Jeszcze jednym popularnym wariantem w Polsce jest drewniany berek, gdzie, aby być bezpiecznym, trzeba dotykać drewna. Są też inne tego typu odmiany np. żelazny berek czy szklany. Jeżeli na terenie jest dużo surowców można wyznaczyć bazę.
W takich przypadkach odmian gracze mogą jeszcze bardziej urozmaicić zasady np. ustalić jak uciekający długo może kucać/stać przy bazie, jak blisko może być berek uciekającego.
Istnieje gra zwana „zamrożonym berkiem” polega na tym, że osoba złapana przez berka staje w rozkroku i nie może się ruszyć dopóki inna z osób nie przejdzie jej pod nogami. Jeżeli berkowi uda się złapać (zamrozić) wszystkich - wygrywa.
Istnieje wiele modyfikacji berka i podobnych gier. Te jednak są najpopularniejsze.
Do gry w berka potrzebny jest otwarty, rozległy teren, np. plac zabaw.

Wróć do listy słów
Katalog firm
lub wybierz kategorię z listy:
Najnowsze firmy
MEMI - pościele dla dzieci
MEMI - pościele dla dzieci

Zobacz wizytówkę
Przedszkole nr 32 w Gdańsku
Przedszkole nr 32 w Gdańsku

Zobacz wizytówkę
Najbliższe targi i wystawy