Zaloguj się
Dziecko w przedszkolu
Przedszkolak
Dziecko w przedszkolu
Przedszkole to miejsce, które pozwala dzieciom na zdobycie pierwszych istotnych informacji na temat zasad społecznych, pozwala i na  nauczenie się czym są potrzeby drugiego człowieka, czym jest rywalizacja i kiedy trzeba sobie pomagać.

Przedszkole pełni istotną rolę w rozwoju młodego człowieka, ale nie można mylić tego czasu ze szkołą. Mimo wszystko powinno być to miejsce, gdzie dzieci nadal bawią się, a nauka nie jest na pierwszym miejscu – dzieci uczą się tego, czego przewiduje program, owszem, ale robią to przez zabawę a więc w pewien sposób nieświadomie, mimowolnie, przez co nauka wychodzi znacznie lepiej i znacznie szybciej.

Wysyłamy dziecko do przedszkola

Niestety rodzice pragnący wysłać dziecko do przedszkola mają niemały dylemat, ponieważ teraz przedszkoli jest bardzo wiele i tak naprawdę różnią się one nie tylko ewentualnymi kosztami, ale przede wszystkim wyznawanymi tam zasadami. Bywają przedszkola standardowe, które znamy właściwie wszyscy, ale bywają także przedszkola specjalistyczne wyznające zasady kontrowersyjnych pedagogów, którzy do tematu nauki i wychowania podchodzili zupełnie inaczej aniżeli mówią o tym standardowe zasady jakich uczymy się z pokolenia na pokolenie.

Idealnym tego przykładem jest chociażby filozofia Marii Montessori, która była pierwszą kobieta we Włoszech, jaka ukończyła studia medyczne. Kiedy tylko uzyskała swój doktorat oddała się pasji pedagogicznej. Po wielu latach pracy, obserwacji i analizy stworzyła kilka zasad dokładnie obrazujących jej filozofię nauczania a raczej wychowania dzieci w wieku przedszkolnym.

Zasady te dotyczą różnych aspektów, ale wszystkie wiążą się ze swobodą wyboru jakiej dokonuje dziecko. Dziecka do niczego się nie zmusza, samo wybiera ono materiały z jakimi chce pracować, samo wybiera miejsce w którym chce pracować i czas pracy. Do tego może wybrać formę swojej pracy.  

Istotny we wszystkim jest jednak porządek, dziecko musi znać miejsce każdego przedmiotu i odkładać je na miejsce po skończeniu swojej pracy. Dzięki temu od początku uczy się tego, co jest najważniejsze.