Zaloguj się
Porady i artykuły
Wyprawka dla noworodka - przydatna lista
Najlepszy czas na kompletowanie wyprawki dla noworodka to 6. i 7. miesiąc ciąży. Na liście przyszłych rodziców powinny znaleźć się kosmetyki dla dzieci, artykuły higieniczne, ubranka, łóżeczko, akcesoria kąpielowe, rzeczy do karmienia, wózek oraz gadżety przydatne podczas wyjść z domu.
Dlaczego boli brzuch?
Ból brzucha, podobnie jak każda inna dolegliwość, jest nieprzyjemna i uciążliwa, co sprawia, że czujemy się źle i niekomfortowo. Często ignorujemy uczucie dyskomfortu w jamie brzusznej, tłumacząc je niestrawnością. Zupełnie niesłusznie. Powinniśmy pamiętać, że nieświeże lub ciężkostrawne jedzenie nie zawsze powoduje ból brzucha. Przyczyny mogą tkwić także w naszej psychice.
Mukowiscydoza u dzieci - przyczyny, objawy, leczenie
Chwila, w której dowiadujemy się, że nasze dziecko jest chore na mukowiscydozę, to dla każdego rodzica doświadczenie bardzo trudne i niejednokrotnie obawiamy się, czy znajdziemy w sobie dość siły, by z mukowiscydozą walczyć. Warto jednak pamiętać, że choć jest to choroba nadal nieuleczalna, to w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat zarówno diagnostyka, jak i poziom wiedzy na temat mukowiscydozy znacząco się poprawiły. To efekt licznych badań prowadzonych w ośrodkach na całym świecie, a dzięki uzyskanym danym można dziś skutecznie kontrolować przebieg choroby i minimalizować jej negatywny wpływ na życie dotkniętej nią osoby.
Inhalacja ułatwi maluszkowi walkę z uciążliwym kaszlem
Kaszel jest jedną z najbardziej nieprzyjemnych dolegliwości zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Chociaż jego podstawowym zadaniem jest oczyszczenie dróg oddechowych z gromadzącej się w nich wydzieliny (kaszel mokry) lub pozbywanie się z nich zanieczyszczeń pyłowych (kaszel suchy), jest niezwykle uciążliwą dolegliwości. Ponadto podrażnia drogi oddechowe, powodując dyskomfort, a uszkodzone naczynia krwionośne są bardziej podatne na zakażenie drobnoustrojami. Trzeba także pamiętać, że kaszel jest dolegliwością towarzyszącą znacznie bardziej poważnym chorobom, np. grypie lub zapaleniu oskrzeli.
Biegunki u niemowląt i małych dzieci
Najczęstszą chorobą układu pokarmowego u dzieci do 24 miesiąca życia jest biegunka, która powoduje utratę wagi, brak apetytu i odwodnienia. Nie należy więc lekceważyć zbyt luźnych stolców i trzeba udać się z dzieckiem do lekarza.
Jak dbać o ząbki dziecka?
Pojawienie się pierwszego ząbka u dziecka to wielkie wydarzenie w życiu całej rodziny. Maluch musi bowiem okupić wyżynanie się zębów silnym bólem, a nowy nabytek jest przedmiotem jego zainteresowania i dumy. Warto wykorzystać czas przed pojawieniem się pierwszego ząbka na przygotowanie do higieny jamy ustnej. W tym celu należy zaopatrzyć się w specjalną, nakładaną na palec silikonową szczoteczkę oraz delikatną, bezfluorową pastę do zębów. Po codziennej kąpieli warto, masując dziąsła, myć jamę ustną dziecka. To przyniesie mu ulgę w bólu związanym z wyżynaniem się zębów, a ponadto wyrobi nawyk mycia zębów. Można również zaopatrzyć się w płyny do higieny jamy ustnej dla maluchów, które również pozwolą zachować prawidłowe pH w buzi naszej pociechy oraz zadbają o to, by nie rozwijały się tam niepożądane drobnoustroje.
Pieluszki Milovia - kolorowe jak dziecięce baśnie
Pieluchy to produkt pierwszej potrzeby podczas wychowywania potomka, nie muszą one być jednak nudne jak to niegdyś bywało. Dziś kiedy tradycyjną tetrę zastąpiły pieluszki jednorazowe, a te zastępowane są przez coraz doskonalsze pieluchy wielorazowe, życie maluchów stało się dużo bardziej kolorowe.
Sprawdzone sposoby na przewlekłe zaparcia u dzieci
Zaparcia to częsty problem nie tylko dorosłych, ale także i dzieci. Z przeprowadzonych badań wynika, że zatwardzenie jest jedną z najczęstszych chorób wieku dziecięcego. Problem ten występuje u około 10% populacji dziecięcej na świecie. Okresowo, tego typu zaburzenia występują aż u 30% dzieci. Jako zaparcie traktuje się zbyt długie odstępy pomiędzy wypróżnieniami lub oddawanie stolców z dużym wysiłkiem. Przewlekłe zaparcia u najmłodszych mają uwarunkowanie czynnościowe w 95%, a jedynie 5% zaparć ma podłoże organiczne (m.in. choroby układu nerwowego i mięśniowego, w tym mózgowe porażenie dziecięce, zespół Downa). Zaparcia u dzieci to problem, którego nie wolno bagatelizować. Nieleczone, bardzo często są źródłem poważnych kłopotów ze zdrowiem. Jak objawiają się zaparcia u dzieci? Jakie są najczęstsze przyczyny tej dolegliwości? W jaki sposób leczyć przewlekłe zaparcia u maluchów, a także co na zaparcia u dzieci przyniesie oczekiwane rezultaty? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.
Butelka antykolkowa czy zwykła?
Kolka u noworodka to jeden z najczęstszych problemów, z którym zmagają się świeżo upieczeni rodzice. Generalnie przyjęło się już, że to praktycznie nieunikniona dolegliwość. Jednym z najczęściej rekomendowanych sposobów radzenia sobie z tym problemem jest butelka antykolkowa. Nie jest jednak tajemnicą, że wielu twierdzi iż to zwykły chwyt marketingowy. Sprawdzamy więc, czy warto kupić butelkę antykolkową.
Rożek niemowlęcy - zastosowanie
Poród, będący początkiem nowego życia, stanowi ogromne wyzwanie zarówno dla niedoświadczonej i pełnej obaw mamy jak również jej maleństwa, które w ten sposób na zawsze opuszcza ciepłe, bezpieczne i przyjazne środowisko. Każdy noworodek wita świat wprawdzie głośnym krzykiem i płaczem, wyrażając swój protest oraz dobitnie zaznaczając swoją obecność w życiu rodziców.