Zaloguj się
Rok starań o dziecko - co dalej?
(2017-06-23)

Wiele par bezskutecznie stara się o dziecko. Im dłużej, tym bardziej rosną niepokoje związane z tym, czy “coś jest nie w porządku” z kobietą lub mężczyzną. Warto wiedzieć, że to właśnie upływ 12 miesięcy jest momentem, w którym dopiero należy dokładniej przyjrzeć się niedoszłym rodzicom pod kątem ewentualnej niepłodności. A jakie konkretnie kroki należy podjąć? O tym, właśnie jest nasz tekst, więc przeczytaj, jeśli chcesz wiedzieć.

Niepłodność - jak wiele par ma problem?

Może zacznijmy od tego, że problem niepłodności nie jest wcale taki rzadki, jak się czasem mogłoby wydawać. Szacuje się, że starania o dziecko 84% par kończą się sukcesem w ciągu roku. Nie prowadzi się statystyk, które dotyczyłyby krótszego okresu. Dopiero w drugim roku 92% par osiąga swój cel.

Warto pamiętać o tym, że w tym czasie nie powinno stosować się żadnych form antykoncepcji. Współżycie seksualne powinno być również regularne. Bez spełnienia tych dwóch warunków oraz wskazanym wcześniej czasie minimalnym trudno jest mówić o problemach z płodnością.

Jakie są przyczyny niepłodności?

W praktyce wyróżnia się czynniki męskie i żeńskie. Problemy po stronie panów pojawiają się w około 35% przypadków par zgłaszających się do kliniki. Zatem wbrew obiegowej opinii, problem nie leży wyłącznie po stronie kobiety.

Przejdźmy jednak do samych problemów z niepłodnością. Ich przyczyną po stronie mężczyzny może być:

  • nieprawidłowe parametry nasienia (ilość plemników, ich żywotność);
  • przebyte choroby (zapalenie jąder, przebyta chemio- lub radioterapia);
  • warunki pracy zawodowej, kontakt z chemikaliami.

W przypadku kobiet, przyczyny niepłodności mogą być związane z:

  • nieregularną miesiączką;
  • bolesnymi miesiączkami lub bólem podczas współżycia;
  • konsekwencje przebytych operacji lub/i zabiegów chirurgicznych;
  • nieprawidłowa masa ciała (otyłość lub nadmierna szczupłość);
  • zaburzenia układu odpornościowego;
  • choroby metaboliczne;
  • infekcje w obrębie dróg moczowo-płciowych.

Powinno się również pamiętać o roli stresu. Nadmierna ilość kortyzolu w organizmie nie oddziałuje pozytywnie na płodność.

Jak leczyć niepłodność?

Skuteczna metoda leczenie niepłodności to taka, która jest starannie dobrana do zdiagnozowanego problemu. Zanim zatem zostanie dokonany wybór ośrodka leczenia niepłodności, to warto sprawdzić, jakie dokładnie terapie lecznicze proponuje. W kontekście stresu bardzo ważne są również komfortowe warunki leczenia. Dlatego należy zwracać uwagę na to, czy choć jakaś część konsultacji (np. z położną) jest bezpłatna. Wtedy można się przekonać, czy warunki w danej klinice nam odpowiadają.

Kiedy zdecydujemy się na klinikę leczenia bezpłodności, to należy pamiętać o zabraniu ze sobą wyników wszystkich dotychczas przeprowadzonych badań pod kątem niepłodności. Przyspieszy to znacznie proces diagnozowania, ponieważ nie będzie trzeba powielać niektórych działań lekarskich

Jedna z najważniejszych rzeczy podczas leczenia, jest zachowanie nadziei w skuteczność terapii. Oczywiście nie oznacza to bezkrytycznego podejścia to np. zastosowanej metody leczenia. Dopytujmy o wszystkie interesujące nas kwestie, jednak dalej zachowujmy optymizm.

Więcej o przyczynach niepłodności można poczytać np.: https://www.klinikainvicta.pl/nie-moge-zajsc-w-ciaze/przyczyny-nieplodnosci/.