Zaloguj się
Czy apteczny test ciążowy skutecznie potwierdza ciążę? Odpowiadamy
(2017-09-13)

Ciąża to okres w życiu kobiety, który manifestuje się wieloma symptomami. To skutek sporych zmian zachodzących w organizmie kobiety od momentu zapłodnienia. Niektóre objawy ciąży są bardzo charakterystyczne, ale część może być myląca. Chcąc mieć pewność swojego stanu, wiele kobiet sięga po apteczny test ciążowy. Sprawdź, na ile jest to wiarygodna metoda potwierdzenia swojego stanu.

W aptekach dostępnych jest wiele testów ciążowych, które różnią się czułością. Im bardziej czuły jest test, tym większe prawdopodobieństwo uzyskania wiarygodnego wyniku nawet kilka dni przed terminem miesiączki. Czasami jednak nawet najlepszy test może się mylić.
Czułość aptecznych testów ciążowych

Testy ciążowe można podzielić na trzy grupy, biorąc pod uwagę zakres czułości:

 • czułość > 800 IU/I – test da wiarygodny wyniki po ok. 3 tygodniach od zapłodnienia  
 • czułość 500-800IU/I – uzyskanie wiarygodnego wyniku jest możliwe w ciągu 14 dni po zapłodnieniu (tj. w dniu planowanej miesiączki)
 • czułość

est ciążowy jest skuteczny, ale...

Test dostępny w aptece jest w stanie z dużym prawdopodobieństwem potwierdzić objawy ciąży. Warunków jest jednak kilka:

 • test należy przeprowadzić nie wcześniej niż w dniu spodziewanej miesiączki
 • test trzeba wykonać z porannego moczu.

Niestety żaden apteczny test nie będzie w stanie wykryć ciąży w kilka dni po odbytym stosunku. Ba, w zasadzie nie istnieje żadna metoda, która pozwalałaby potwierdzić ewentualne objawy ciąży w tak krótkim czasie. Dlatego należy wykazać się cierpliwością i najlepiej wykonać test, gdy miesiączka spóźnia się kilka dni.Test ciążowy może się mylić

Chociaż test apteczny z dużą skutecznością potwierdza objawy ciąży, w kilku przypadkach może dawać błędny wynik.

Dwie kreski na teście, mimo braku ciąży, mogą pojawić się wówczas, gdy kobieta:

 • przyjmuje niektóre leki przeciwdepresyjne
 • zmaga się z chorobami nerek lub tarczycy
 • znajduje się w okresie okołomenopauzalnym
 • przyjmuje zastrzyki hormonalne w ramach terapii in vitro
 • przyjęła zastrzyk na pęknięcie pęcherzyka przy inseminacji.

Jedna kreska na teście, mimo ciąży, pojawia się wówczas, gdy kobieta:

 • wykonała test zbyt wcześnie
 • użyła wadliwego testu.

Jeżeli podejrzewasz u siebie objawy ciąży, a test jest negatywny, wówczas należy badanie powtórzyć ponownie za kilka dni.Nie masz pewności? Oznacz poziom beta hCG

Jeżeli objawy ciąży wydają ci się jednoznaczne, a test ciążowy daje wynik negatywny lub odwrotnie, udaj się do najbliższego laboratorium i oznacz poziom beta hCG.

Beta hCG to hormon gonadotropiny kosmówkowej, który powstaje w kosmówce łożyska. Po zapłodnieniu i zagnieżdżeniu zarodka, jego poziom systematycznie wzrasta – aż do 3 miesiąca ciąży. Potem normuje się i spada – aż do dnia porodu.

Obecność tego hormonu we krwi jest jednym z głównych wskaźników ciąży. Takie badanie jest w stanie wykryć ciążę nawet w kilkanaście dni po zapłodnieniu – także wtedy, gdy apteczny test ciążowy nadal pokazuje jedną kreskę.

Oznaczenie poziomu beta hCG wygląda dokładnie tak samo jak każde inne badanie krwi. Próbka pobierana jest z żyły łokciowej, a następnie poddawana analizie. Do przeprowadzenia badania nie jest potrzebne skierowanie od ginekologa. Nie ma także potrzeby zgłaszać się do placówki pobraniowej na czczo – krew do oznaczenia poziomu beta hCG można oddać w dowolnym momencie dnia.